Hi :)
That was my approach too but then i forgot to send my spreadsheet to Hylton and 
by the time i remembered Jay had produced an answer that took it to the next 
level.  I think it's good to see these sorts of problems occasionally because 
it pushes us outside of our normal thought processes.  
Regards from
Tom :)  





>________________________________
> From: Dan Lewis <elderdanle...@gmail.com>
>To: users@global.libreoffice.org 
>Sent: Friday, 18 January 2013, 15:34
>Subject: Re: [libreoffice-users] Calc sliding scale formulae?
> 
>      Perhaps the private suggestion was correct. Perhaps your understanding 
>of Algebra is not as good as it needs to be. After all this is an Algebra 
>problem.
>      Now for some questions:
>1. How much will 1 to 150 units cost? What is the formula to determine this?
>2. How much will 151 to 599 units cost you? What is the formula for this?
>3. How much will 600 units cost? What is the formula to determine this?
>4. How much will 601 or more units cost you? What is the formula for this?
>5. What is the cost per unit for any given number of units? What is the 
>formula for this? (Hint: this is a very simple division problem.)
>Hint: I have asked you for 5 formula, and that is also the number of cells you 
>will need: one cell per formula. You will be using a result in some cells in 
>the formula in another cell.
>
>--Dan
>
>On 01/18/2013 07:00 AM, Hylton Conacher (ZR1HPC) wrote:
>> It has been privately suggested to me that I want my work done for me, 
>> however, whilst I have had theory from the list on how the formulae should 
>> work, I have not had anyone indicating how I can get Calc to only use a 
>> particular formula range until its result exceeds the amount allowed for 
>> that formula, and to then use a different range for the remaining value.
>> 
>> My email below indicates the scales used, and please see below for the 
>> calculation of the number of units per pricing bracket obtained, using a 
>> calculator.
>> 
>> What is the main problem is getting Calc to only use a formula up until a 
>> max value before moving onto the next formula.
>> 
>> Assuming I purchased R2000 of the unit(electricity). As per the scale I 
>> would get 150 units at R1.29 which would equate to R193.50, which leaves a 
>> further R1806.50 that was used to buy electricity, but at different rate per 
>> unit.
>> 
>> Taking the remaining R value and dividing it by 1.35(being the next value in 
>> the sliding scale) provides an answer of 1338.1 units. Only 450 units are 
>> allowed to be purchased at this price however, so 450*1.35=R607.50.
>> 
>> So all in all we have only spent 193.50 and 607.50 = R801.00 out of R2000.
>> 
>> Therefore the remaining R1199.00 divided by 1.60(being the next value in the 
>> sliding scale) = 749.38 units.
>> 
>> Therefore our R2000 purchased 150+450+749.38=1349.38 units.
>> 
>> I trust the above better explains what I need Calc to do. Perhaps it is not 
>> possible, but I challenge you all to solve this one.
>> 
>> > On 01/10/2013 10:38 AM, Hylton Conacher (ZR1HPC) wrote:
>>>> Hi,
>>>> 
>>>> I am using Calc 3.4.5 on openSuSe Linux 11.2
>>>> 
>>>> I am working on a spreadsheet to cater for the monthly measurement of
>>>> household electricity consumption, new unit purchase and costing of
>>>> used units.
>>>> 
>>>> The electricity supplier gives me the first 150 units of electricity
>>>> at R1.29 per unit. The next 450 units are costed at R1.35 per unit.
>>>> Thereafter the units cost me R1.60 per unit. The monetary values per
>>>> set amount of unit changes when the electricity provider increases
>>>> prices i.e. the first 150 units might increase to R1.50 per purchased
>>>> unit, the next 450 units might be costed at R1.55 and thereafter units
>>>> will cost R2.00.
>>>> 
>>>> Each time I purchase electricity the units I am allocated are based on
>>>> the above sliding scale starting from 0.
>>>> 
>>>> How can I work out the number of units I will receive for a given
>>>> currency value i.e. R2000.00? i.e. x @ R1.29, y @ R1.35 and z @ R1.60=
>>>> R2000
>>>> 
>>>> In addition how could I work out the value of units consumed using the
>>>> above scale?
>>>> 
>>>> I am assuming the R values in the scale will change over time and
>>>> these can each be averaged to calculate the cost of units used, but
>>>> the problem is still to work out the formula.
>>>> 
>>>> Anybody have an idea if this is possible and where to start?
>>>> 
>>>> I am investigating results found on Google but would appreciate a
>>>> pointer or three.
>>>> 
>>>> Thanks
>>>> Hylton
>>> If I understand your problem, you have a general equation of ax + by +
>>> cz = d where a = 150, b = 350, c is currently unknown, d = 2000 (or any
>>> value you choose), x = 1.29, y = 1.35, and c = 1.60. Solving for c, you
>>> get c = (d - ax - by)/z.
>>> 
>>> Average cost per unit, ave, is ave = (a + b + c)/d., if I understand
>>> your question The value c must be calculated prior to this step. In
>>> terms of a Calc formula the c value would reference the cell with the
>>> previous calculation.
>>> 
>>> In your spreadsheet I would set a table with named cells for each value
>>> (a1 is Base_Rate and is 1.29, etc) so you can easily change the values
>>> and see the values used.
>
>
-- 
For unsubscribe instructions e-mail to: users+h...@global.libreoffice.org
Problems? http://www.libreoffice.org/get-help/mailing-lists/how-to-unsubscribe/
Posting guidelines + more: http://wiki.documentfoundation.org/Netiquette
List archive: http://listarchives.libreoffice.org/global/users/
All messages sent to this list will be publicly archived and cannot be deleted

Reply via email to